Pred dnevom spomina na mrtve je 28. oktobra delegacija ZZB NOB Slovenije, vodil jo je član predsedstva Janez Alič, v njej sta bila še Boris Nemec in Henrik Gregorič, položila venec v Spominskem parku Jasenovac – Memorialni kompleks Donja Gradina, na sotočju Save in Une v Republiki Srpski. Donja Gradina je bila del zloglasnega ustaško – fašističnega uničevalnega taborišča Jasenovac, v katerem je bilo na izjemno krut način ubitih okoli 700.000 nedolžnih ljudi. V taborišču so izvajali nepojmljiv genocid nad srbskim, židovskim in romskim narodom. V Jasenovcu je trpelo tudi več kot 300 Slovencev.
Spomenik v Donji Gradini, kjer so umirali Delegacija ZZB vsako leto položi venec k spomeniku
tudi Slovenci v Donji Gradini
Teren pri vasi Donja Gradina, ki je obsegal površino 900 hektarov in varovan z medsebojno povezanimi bunkerji, je bil med drugo svetovno vojno za ustaše primerno mesto, kjer so izvajali zverinska mučenja in likvidacije. Taboriščnike so iz Jasenovca prevažali v Donjo Gradino s splavom, kjer so jih takoj pobili z lesenimi bati ali posebnimi noži imenovanimi »srbosjek« (na sliki). Mnogi so bili pokončani že na splavu in končali v reki Savi, ki je večkrat tekla krvava. Potrjeno je, da je v Donji Gradini življenje izgubilo 366.000 taboriščnikov.
Memorialni kompleks je lepo vzdrževan, v tamkajšnjem spominskem objektu pa so na ogled tudi fotografije in številni dokumenti o zverstvih ustašev.
V muzeju v Donji Gradini hranijo tudi sliko, ki je bila
posneta 12. aprila 1941 v Trstu, prikazuje pa ustaške enote pred odhodom v NDH
Delegacija ZZB NOB Slovenije se je poklonila žrtvam in prižgala svečo tudi v Romskem spominskem centru Uštica v istoimenski vasi v bližini Jasenovca, kjer je bilo med drugo svetovno vojno romsko taborišče. Na marmornih ploščah so izpisana imena in priimki 16.173 pobitih Romov. Med njimi je bilo 5.608 otrok in 4877 žensk. Gre za edinstven spomenik posvečen romskim žrtvam genocida med drugo svetovno vojno. Ob spominskem centru se nahaja tudi romsko pokopališče z 21 množičnimi grobišči.
Romski spominski center Uštica je zgrajen v trajni spomin na največji zločin nad Romi, genocid, ki sta ga zagrešila nacistični in ustaški režim med drugo svetovno vojno. V tem najtemnejšem obdobju naše sodobne zgodovine je bilo v Evropi ubitih med 250.000 in 500.000 Romov, potem ko so bili sistematično preganjani, zaprti v getih ali odpeljani v koncentracijska taborišča. Romski spominski center služi izobraževanju, informiranju in nadaljnjemu raziskovanju usode Romov.
Obeležje v Uštici je postavljeno v spomin na Romsko pokopališče v spominskem parku Uštica
več kot 16 tisoč pobitih Romov v Jasenovcu
Janez Alič, član predsedstva in
predsednik KO žrtev vojnega nasilja