Okroglice, 15. september 2024 – V nedeljskem deževnem dopoldnevu je potekala pri spomeniku padlim kurirjem kurirske postaje S-5 v vasici Okroglice v bližini Lovrenca, od koder vodi planinska pot na Lisco in Veliko Kozje, spominska slovesnost. Ta je obudila čas, ki je prinesel mnogo gorja.

OHRANJENI SPOMINI NA PADLE PARTIZANSKE KURIRJE

»Nahajamo se v vasi Okroglice, kjer so se odvijali pomembni dogodki v času NOB. V mrzli zimi 14. februarja 1944 so se skozi to vas pomikali borci Šercerjeve brigade in poveljstvo 14. divizije, ki so jih domačini toplo sprejeli. Po izjemno napornem pohodu z Bohorja in močnem snežnem neurju ter visokih snežnih zametih so na srečo prispeli brez bojev. Poveljstvo divizije je uspelo prelisičiti nemški operativni štab in neopazno izmakniti divizijo iz načrtovanega nemškega obroča izpod Bohorja proti zahodu in zasavskim revirjem,« je obudila enega izmed spominov predsednica Združenje borcev za vrednote NOB Sevnica Vladka Blas ter poudarila, da letos mineva 80 let, ko so v vasici Okroglice padli pod streli sovražnika partizanski kurirji zaradi izdaje domačina. »Spomin nanje ne sme nikoli zbledeti,« je dejala in nadaljevala, da so bile kurirske postaje v našem narodnoosvobodilnem boju  nekaj posebnega. »To je bila ena izmed oblik boja, odpora proti fašizmu in nacizmu,« je poudarila.

Okroglice 2024 (46) Slavnostni govornik je bil župan Občine Radeče Tomaž Režun. »Od poletja pa vse do konca oktobra 1944 je v neposredni bližini vasi Okroglice delovala kurirska postaja S-5 Štajerska, ki je vzdrževala zvezo s TV 5a na dolenjski strani v gozdu Jatna blizu vasi Kal nad Šentjanžem. Partizanska pošta skoraj celotne Štajerske proti Dolenjski in glavnemu štabu slovenskih partizanov v Kočevskem rogu je potekala preko rok kurirjev obeh postaj,« je nanizala še nekaj dejstev iz časa, ki je prinesel veliko trpljenja.

»Združenje borcev za vrednote NOB Sevnica si s številnimi prireditvami prizadeva ohranjati vrednote narodnoosvobodilnega boja z obujanjem dogodkov iz časa NOB v občini Sevnica, Sloveniji in bivši Jugoslaviji /…/ Slovenski narod moramo spodbujati k ohranjanju spomina na zmago nad nacifašizmom, saj je bilo to največje zlo vseh časov. Ta boj je bil boj za boljše življenje, za svobodo, za tovarištvo. Zavedati se moramo, da svoboda ni samoumevna, zato se mora sleherni izmed nas truditi in boriti za ohranjanje miru in svobode, za dostojno življenje, razvoj in napredek naše države …« je še spodbudila k ohranjanju sožitja med ljudmi, med narodi.

Sevniški župan Srečko Ocvirk je v svojem pozdravnem govoru izpostavil, da je preteklost pomembna, a prav tako kritična presoja zgodovine in pozitiven odnos do nje. »Verjamem, da nas spomin na pretekla dejanja dela boljše pri gradnji sodobne države,« je omenil med drugim.

IMETI LASTNO DRŽAVO JE PRIVILEGIJ

Okroglice 2024 (38)Tako kot mnoga leta doslej so v spremljevalnem programu sodelovali učenke in učenci podružnične osnovne šole iz Loke pri Zidanem Mostu. Slavnostni govornik na letošnji spominski slovesnosti, ki se je je udeležil tudi minister za gospodarstvo Matjaž Han, je bil radeški župan Tomaž Režun in tudi ta je v svojem govoru spomnil na pretekli čas, v katerem so bili postavljeni temelji za ohranitev slovenskega naroda ter ustanovitev lastne samostojne države, h kateri so prispevali in darovali svoja življenja tudi kurirji kurirske postaje S-5.

»Imeti lastno državo je privilegij in za ta privilegij se moramo boriti, ga negovati ter si ga znova in znova zaslužiti, kajti nič v našem življenju, kar ne cenimo, ne bo obstalo samo od sebe. Nič na samoumevno in nič nam ne bo kar iz lepega dano, naša dolžnost je, da za vse, kar imamo, vestno in odgovorno skrbimo. Bodimo ponosni na to, kar je naš narod dosegel v preteklosti, saj sicer ne bi imeli, kar imamo – lastne države Slovenk in Slovencev /…/ Dandanes žal želijo nekateri potvarjati zgodovino in predstaviti NOB v luči povsem nevredne razprave, zato je pomembno poudariti naslednje dejstvo – ob koncu druge svetovne vojne je svet zelo jasno opredelil, kdo je bil na strani okupatorja in agresorja ter kdo je bil na strani, ki se je borila za narod /…/ Vrednote, za katere so se borili naši borke in borci, so večne in vedno aktualne. Naša dolžnost je, da jih živimo in ohranimo za naše naslednje rodove,« je spodbujal k premišljevanju o posledicah naših dejanj.

SPOMINSKA SLOVESNOST

V kulturnem delu spominske svečanosti, ki jo je povezoval Jože Žnidarič in jo obogatil še z recitalom lastne avtorske pesmi, so sodelovali učenke in učenci Podružnične osnovne šole Loka pri Zidanem Mostu ter z recitalom pesmi Karla Destovnika Kajuha nekdanji predsednik ZZB NOB Slovenije Tit Turnšek. Svečani postavitvi praporščakov je poveljeval predsednik OZVVS Sevnica Franc Golob, partizansko vzdušje so prikazali pripadnikom prvega spominskega dolenjskega partizanskega bataljona.

Pred slovesnostjo je delegacija ZB za vrednote NOB Sevnica s predsednico Vladko Blas, s predsednikom OZVVS Sevnica Francijem Golobom, predsednikom KO DIS 1941-1945 Sevnica Vinkom Zalezino in sevniškim županom Srečkom Ocvirkom položila cvetje in venec k spomeniku padlim, ki ga je leta 1978 izdelal sevniški kipar Rudi Stopar. Položitev venca je potekala ob postroju častne čete Slovenske vojske.

 

Vir: Posavski obzornik