Planina pri Sevnici, 17. avgust 2024 –  Planina pri Sevnici se je sredi meseca avgusta znova pobarvala v barve svobode. Združenje borcev za vrednote NOB Šentjur je organiziralo dve prireditvi v počastitev 80. obletnice osvoboditve Planine in širšega Kozjanskega. V samem centru kraja so znova obiskovalcem odprli vrata stalne razstave Kozjansko žari in jih povabili k ogledu dokumentarnega filma v muzeju NOB na Planini pri Sevnici. Pred muzejem pa so razvrstili nekaj fotografij, ki so bile neme pričevalke tistega časa, ki ga danes nekateri politiki izkoriščajo v svoj prid in načrtno spreminjajo zgodovinska dejstva. Za popestritev zbora obiskovalcev pa je poskrbela Pihalna godba iz Vrha nad Laškim.

Prvi del proslave se je odvil pred spomenikom padlim borcem na Planini. Na spomeniku NOB na Planini je zapisanih 117 žrtev vojne – taboriščniki, talci in partizani. Od tega jih je 21 bilo na tem mestu bilo tudi pokopanih. Spomenik, katerega avtor je bil akademski slikar Zoran Didek, je bil postavljen leta 1953.

Ob koncu otvoritve pa je zapela tudi Marjetka Popovski, obiskovalci pa so se – nekateri tudi peš – podali proti Šentvidu pri Planini, kjer se je odvila osrednja spominska slovesnost.

Partizanskim enotam je v avgustu 1944 na Planini pri Sevnici in širšem Kozjanskem uspelo osvoboditi ozemlje, ki je prej trepetalo pod nacističnim škornjem. Na tem območju, pred 80. leti, se je znova zaslišal slovenski jezik v šolah in javnih ustanovah. V počastitev tega, pa so v Združenju borcev za vrednote NOB Šentjur pripravili proslavo ob 80. obletnici osvoboditve Planine.

Proslavo so otvorili praporščaki, ter Pihalna godba iz Vrha nad Laškim. Uvodoma je zbrane pozdravila podžupanja Občine Šentjur Silva Koželj. Marjan Šarec, nekdanji premier in obrambni minister, danes poslanec v Evropskem parlamentu in osrednji govornik na proslavi, je  poudaril pomen generala Rudolfa Maistra, ki je po koncu I. svetovne vojne, s svojim pogumnim dejanjem priključil severno-vzhod Slovenije Kraljevini Jugoslaviji. II. svetovna vojna je zadala krvave rane – tudi zaradi kolaboracije, ki je bila prisotna na slovenskem ozemlju, po nekaterih krajih pa zelo močna. Pudaril je, da nas je narodno osvobodili boj postavil na pravo stran zgodovine in nam dal pravico, da slavimo skupaj z narodi, ki so se borili skupaj za osvoboditev Evrope izpod fašističnega in nacističnega jarma. “Slovenski partizani in partizanke so izborili marsikatero bitko in tudi dali mnoge žrtve na oltar domovine, da danes uživamo svobodo. Brez narodnoosvobodilnega boja bi nas osvobodila Sovjetska zveza in bi padli pod vzhodni blok,” je dodal Šarec.

Proslava ob 80-letnici osvoboditve Planine, ki jo je povezoval Vid Palčnik, je bila prepletena s kulturnimi vložki, za kar so poskrbeli številni domači kulturniki. Za petje sta poskrbela Mešani pevski zbor Zarja Šentvid pri Planini, ki ga vodi Matevž Pušnik in Moški pevski zbor Planina, pod vodstvom Mateja Romiha. Oboji so za svoj kulturni doprinos izvedli nekaj sklad z domovinskim sporočilom. Svoje pesmi pa je prebirala tudi planinska pesnica Ivanka Uduč. Učenci Osnovne šole Planina pri Sevnici, pa so popestrili dogodek z recitalom. Iz Izole pa je na Planino prišla tudi pevka Marjetka Popovski, ki je s kitaro poskrbela za duh slavja ob peti besedi. Z njo pa so v poletni vročini ob golažu zaključili obletnico osvoboditve.

Tekst in foto: Jure Godler