Zadnja julijska sobota je že nekaj let rezervirana za komemoracijo v spomin na padle borce krške partizanske čete, ki so bili pobiti zgodaj zjutraj 30. julija 1941 sredi gozda Dobrava blizu Bukoška, kjer stoji spominsko obeležje.

Uvodoma je navzoče pri lovskem domu LD Brežice, kjer zadnja leta poteka spominska slovesnost, v imenu letošnjih organizatorjev nagovoril predsednik KO ZBV NOB Krško Zdenko Mohar, ki je med drugim navedel, da je v Krškem kar nekaj obeležij v spomin na prve krške žrtve (v gozdu Rore nad Krškim, na krškem pokopališču, v spominskem parku pri OŠ Jurija Dalmatina Krško in v gozdu Dobrava), zato je delegacija ZBV NOB Krško in Mestne četrti Krško v četrtek, 25. julija, pri pomnikih položila vence ter se tako poklonila žrtvam. Omenil je še, da se v Mestnem muzeju Krško nahaja tudi stalna razstava, posvečena prvim krškim žrtvam, ki se vsako leto dopolnjuje.

 

Slavnostna govornica je bila predsednica Mestne četrti Krško Tajana Dvoršek. Povedala je, da je slovesnost priložnost, da izrazijo globoko hvaležnost prvim krškim žrtvam za njihov prispevek svobodi, ki jo danes pogosto jemljemo za samoumevno. »Dobrih 80 let nazaj so ti ljudje svoje življenje hrabro in odločno postavili na kocko za svobodo, svoj jezik in državo, domoljubje, enakopravnost, solidarnost, humanost, poštenost, socialno pravičnost, spoštovanje človekovih pravic, tovarištvo in skupno sodelovanje. Vrednote, ki bi morale tudi danes usmerjati naša dejanja,« je poudarila in nadaljevala: »V času, ko se svet sooča z novimi izzivi, kot so naraščajoči ekstremizem, družbena razdvojenost in okoljske krize, je pomembno, da se spomnimo naukov zgodovine. Naši predniki so nas učili, da je moč naroda v njegovi enotnosti in zmožnosti, da se združi v težkih časih. Pa vendar se danes zdi, kot da se iz zgodovine nismo nič naučili. Tudi danes se odvijajo krvavi spopadi, ki ljudi vodijo v propad in siromaštvo, medtem pa posamezniki bogatijo. Ti s pomočjo akterjev, ki v krvavem boju nabiranja političnih točk potvarjajo zgodovino, vsiljujejo in zahtevajo edino resnico, vse drugo bi na krilih enoumja želeli prepovedati in onemogočiti, zasledujejo en drug cilj. Zato je še toliko bolj pomembno, da v nevarni dobi, v kateri živimo, ostanemo zvesti vrednotam NOB. Spoštovanje človekovih pravic, varovanje okolja in iskanje mirnih rešitev so ključni elementi, ki bodo zagotovili našo prihodnost.«

 

Kot je še je »naša dolžnost, da ohranjamo spomin na padle borce in mlade generacije poučujemo o njihovih vrednotah. Se pa tudi tukaj srečujemo z velikim izzivom, kako ta sporočila prenesti do mladih. Vsa družbena omrežja in kanali, ki jih mladi uporabljajo pri komunikaciji, so preplavljeni z negativizmom, nestrpnostjo, priča smo nevarnemu porastu medvrstniškega nasilja, njihovi komunikacijski spletni kanali zato danes služijo predvsem za redno poniževanje, trpinčenje in ustrahovanje šibkih. Teh kanalov se uspešno poslužujejo tudi tisti, ki sem jih že prej omenila. Širijo nestrpnost, nevarno so uspeli svoja sporočila posredovati mladim in tukaj nas čaka ogromno dela. Vse vrednote so v teh komunikacijah izbrisane, nevidne in nedostopne mladim. Sami ta trenutek na žalost nimamo rešitve, kako temu vlaku, ki drvi v propad, spremeniti smer.«

Kot je Dvoršek še dejala, tudi njim ni uspelo poenotiti vrst, zato morajo tudi oni med seboj doseči enotnost. Druga stran je namreč pri svojih prizadevanjih močno enotna, je izpostavila in dodala, da bi se rada želela pokloniti tudi tistim, ki ohranjajo zgodovino ter poudarjajo vlogo in vrednote NOB. »Vaša zavezanost vrednotam in ohranjanju spomina na naše heroje je ključnega pomena za prihodnje generacije. Skupaj moramo zagotoviti, da bodo vrednote, za katere so se naši predniki borili, še naprej živele v naših srcih in dejanjih. Pomembno je, da ob vsaki priložnosti ponavljamo, da je prava moč v enotnosti in da lahko skupaj premagamo vse izzive, ki jih prinaša prihodnost. S ponosom in hvaležnostjo se poklonimo spominu prvim krškim borcem, naj nas njihov duh navdihuje in vodi, da bomo lahko tudi mi prispevali k boljšemu svetu, svetu, kjer prevladujejo mir, pravičnost in solidarnost. Poklonimo se njihovemu spominu z obljubo, da bomo vedno čuvali vrednote, za katere so se borili,« je zaključila svoj nagovor.

 

 

 

 

 

V kulturnem programu petje in recitali

Na dogodku so bili med ostalimi prisotni tudi sorodniki prvih krških žrtev, delegacije ZBV NOB Brežice in Sevnica, OZVVS Krško in sosednjih občin, posavskih ZSČ, Združenja Sever ter dr. Helena Rožman iz Mestnega muzeja Krško. Kulturni program so sooblikovali sopranistka Anja Žabkar ter recitatorji Vida Dvoršek, Matej Ulčnik in Lucija Golob, ki so prebirali pesmi Franca Živiča in generala Rudolfa Maistra (leto 2024 je namreč Maistrovo leto). Spominsko slovesnost je povezovala Darja Dobršek. Na prizorišču so bili tudi praporščaki pod poveljstvom Željka Srečkovića, člani prvega spominskega dolenjskega partizanskega bataljona in zasavske čete pod poveljstvom Milana Baša ter pripadniki Slovenske vojske iz 15. brigade vojaškega letalstva in zračne obrambe, njihova častna straža je po koncu slovesnosti spremljala delegacijo v sestavi Tajana Dvoršek, Zdenko Mohar in predsednik ZBV NOB Brežice Tadej Škof, ki je pri spomeniku padlim prvim krškim borcem sredi gozda Dobrava položila venec.

 

Foto: Rok Retelj

 

Tadej Škof

predsednik ZB NOB Brežice