Umetniki in športniki v koncentracijskem taborišču Renicci

Ob 81. obletnici osvoboditve koncentracijskega taborišča Renicci (10. september 1943) in ob prihodu prvih slovenskih internirancev v taborišče v kraju La Motina nedaleč od reke Tibere, dobrih pet kilometrov od zgodovinskega mesta Anghiari (7. oktober 1942), so občina Anghiari, ANPI in muzej odpora v Sansepolcru v sodelovanju z ZZB NOB Slovenije, Koordinacijskim odborom žrtev vojnega nasilja, 6. oktobra pripravili spominsko slovesnost – performans z naslovom Renicci – L’Arte Rinchiusa (Zaprta umetnost). Za gledališko – glasbeni del je poskrbelo gledališče Teatro di Anghiari  na čelu z direktorjem Andreo Merandellijem, Mea Revolutionae in Filarmonica ter Pietro Mascagni. Častni gost prireditve je bil umetnik Brando, ki je v živo interpretiral slike umetnikov zaprtih v taborišču Renicci. V performansu je sodeloval tudi Janez Maršič iz Kočevja, sicer član Koordinacijskega odbora.

Na slovesnosti so posebej izpostavili slikarja, brata Nandeta in Draga Vidmarja, režiserja in gledališkega igralca Franca Murglja, glasbenika in opernega pevca Draga Flega, partizana in pesnika Rada Bordona, glasbenika, režiserja in igralca Boža Podkrajška, etnografa, politika in prosvetnega delavca Vinka Moderndorferja, pesnika, dramatika in publicista Smiljana Samca ter predvojnega kolesarskega prvaka Jugoslavije, ki je padel kot partizan, Janeza Peternela.

Slovesnost se je zaključila v spominskem parku, kjer je tudi nedokončan spomenik taboriščnikom. Med drugim so bili prisotni župan občine Arezzo Alessandro Polcri (tudi dobitnik zlate plakete ZZB NOB Slovenije), obrambni ataše Republike Slovenije v Italiji brigadir David Humar in šestčlanska delegacijo ZZB NOB Slovenije, ki jo je vodil član predsedstva Jani Alič. Dogodek so s svojim prihodom v La Motino počastili tudi kolesarji iz Arezza in okolice, združenja FIAB, ki načrtujejo prihodnje leto kolesarjenje po krajih v Sloveniji, ki so povezani z odporom proti fašizmu.

 

V imenu ZZB NOB Slovenije se je organizatorjem in prisotnim zahvalil član Koordinacije Boris Nemec: »V imenu slovenske borčevske organizacije in našega predsednika Marijana Križmana, se zahvaljujem županu občine Anghiari za vso  podporo, hvala  prijateljem iz Anghiarija in Sansepolcra, ki organizirajo to spominsko slovesnost, hvala vsem prisotnim, ki skupaj z nami na tem mestu tragičnih dogodkov izražajo globoko spoštovanje  do taboriščnikov, ki so se zoperstavili fašizmu in si prizadevali za  svobodo. Po razpadu fašizma septembra 1943  je večina taboriščnikov končala v nacističnih taboriščih, nekaterim pa je uspelo, da so jih dobri ljudje v okoliških  hribih sprejeli in jim poiskali zvezo z italijanskim odporniškim gibanjem. Tako so se tudi številni Slovenci v sestavu italijanskih partizanskih enot  borili za svobodno Slovenijo, svobodno Italijo in svobodno Evropo.«

K spomeniku sta sinova nekdanjih internirancev Alojza Maršiča in Janeza Aliča, Janez Maršič in Jani Alič, skupaj z obrambnim atašejem Humarjem in županom Polcrijem, ob prisotnosti praporov s slovensko zastavo (praporščak Henrik Gregorič), in ZZB NOB Slovenije (praporščakinja Tilka Bogovič) ter ANPI iz Anghiarija, položili venec k obeležju, ki spominja na preko 5000 slovenskih internirancev, ki so v letih 1942 in 1943 trpeli in umirali v tem delu Italije.

Tekst: Jani Alič;  foto: Ivanka Kumelj